Porady
Kupujemy psa i co dalej? Nowy przyjaciel w domu.
Kupno nowego przyjaciela zawsze musi być decyzją dobrze przemyślaną. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nowemu domownikowi musimy zapewnić zawsze bezpieczeństwo, spokój, schronienie, a w razie potrzeby także opiekę medyczną.
Szczenięta trafiają do naszych domów najczęściej w wieku około 8 tygodni. Do tego czasu powinny być już odrobaczone oraz pierwszy raz zaszczepione przeciwko chorobom wirusowym. My jako ich opiekunowie powinniśmy zapewnić im prawidłowe warunki do dalszego rozwoju. Następne szczepienie powinno się wykonać po około 2 tygodniach jednak nie bezpośrednio po przyniesieniu pieska do nowego domu. Powinien się on zaaklimatyzować w nowych warunkach przez okres 1-2 tygodni. Nowe otoczenie powoduje zawsze stres organizmu, a co za tym idzie obniżenie odporności. Kolejne szczepienie podajemy więc po okresie aklimatyzacji. Lekarz weterynarii przed kolejnym szczepieniem zbada pieska i jeżeli nie będzie przeciwwskazań w postaci biegunki, apatii, utraty apetytu, podwyższonej temperatury zaszczepi go kolejny raz. Pupila należy także kolejny raz odrobaczyć, najlepiej zrobić to przed planowanym szczepieniem oraz sprawdzić sierść pod kątem obecności pasożytów zewnętrznych. Następne szczepienia wykonujemy zgodnie z kalendarzem szczepień.
Ważne jest także systematyczne profilaktyczne odrobaczanie. W tym czasie nasz mały domownik będzie uczył się czystości, a więc już ok. 2 tygodni po 2 szczepieniu należy pieska przyzwyczajać do spacerów. Do tej pory unikać należy wyjść w miejsca gdzie załatwiają się inne psy oraz nie pozwalać bawić się butami domowników.
Po każdorazowym kolejnym odrobaczaniu należy obserwować kał pieska na obecność ewentualnych pasożytów, a jeśli je zauważymy należy zgłosić się do lekarza aby dobrać odpowiedni preparat odrobaczający. Można także wykonać kontrolne badanie parazytologiczne kału i na tej podstawie ustalić dalsze postępowanie i dobrać rodzaj preparatów przeciwrobaczych.
Ważną sprawą jest także przygotowanie na obecność nowego domownika dzieci i pierwsze ich kontakty ze zwierzęciem powinny zawsze odbywać się pod kontrolą rodziców. Ważną rolą rodziców jest uświadomienie im, że zwierzę nie jest zabawką i potrzebuje spokoju i odpoczynku.
Pojawienie się nowego psa w domu jest zmianą nie tylko dla dorosłych i dzieci ale także dla ewentualnego już innego psiego lub kociego domownika. Ważne jest ustalenie relacji między nimi. Często nie ma potrzeby ingerowania w nie ale każde ze zwierząt w domu powinno mieć zapewnione swoje terytorium gdzie może poczuć się bezpieczne, a pierwsze kontakty powinny odbywać się zawsze pod naszym nadzorem.